Systema

RMA SYSTEMA – rosyjski system walki.
w poniedziałki od 18 do 20
koszt 60 zł/miesięcznie w siedzibie przy ul. Mariackiej Tylnej 5a
(tel. Piotr 509 341 106)
Zajęcia indywidualne:  65 zł/godzina  boks, techniki interwencji, samoobrona.

Uprzejmie informujemy, iż nie respektujemy programów kart sportowych, kart płatniczych, sms-ów, i innych form wirtualnych płatności.

4

Zajęcia prowadzi Piotr Jasiczak (zobacz film), instruktor posiadający uprawnienia nadane przez Minstra Sportu w zakresie strzelectwa i samoobrony, tytuł Przedstawiciela Systemy nadany przez Polską Federację Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki licencję International Association of Martial Arts Instruktors oraz młodsi instruktorzy (zobacz) .
Szkoła Systema Silesia oparta jest na przekazie Siergieja Borściewa (zobacz film), wzbogaconym o elementy ju-jitsu. Konsultacje techniczne prowadzą Andriej Karafa SYSTEMA ORLOVA (zobacz film)

3

Co to jest SYSTEMA? Systema to rosyjski system walki stworzony na potrzeby wojska, jednostek specjalnych, agentów ochrony najwyższego szczebla itd. Rosyjskie źródła utrzymują, iż Systema ma swoje korzenie w tradycji, kulturze i folklorze Rosji oraz jej krajów peryferyjnych, jednak do tezy tej, należy się odnosić ze zdrową rezerwą.
Dziedziną mającą główny wpływ na rozwój teorii systemy była biomechanika ruchu człowieka, a zwłaszcza Teoria Zręczności Bernsztajna. Nie do przecenienia jest też materiał badawczy, jakim dysponował ZSRR w postaci mistrzów tradycyjnych stylów z Chin, Korei i Wietnamu, których spora część znalazła się w obozach i tajnych bazach, szczególnie w latach 50-tych i 60-tych. Badania obejmowały zarówno style wewnętrzne jak i zewnętrzne oraz zjawiska paranormalne (nie jest to jednak specjalnością rosyjską, bowiem po drugiej stronie żelaznej kurtyny odbywały się podobne rytuały).
By wyjaśnić czym jest systema posłużę się dwoma porównaniami, zastrzegając jednak, iż jest to moja subiektywna ocena. Systema jest też też raczej koncepcją kształcenia odruchów niż zbiorem technik, mówiąc inaczej systema to Windows zaś programy użytkowe zależą od użytkownika, czyli inna będzie systema karateki, inna boksera i jeszcze inna judoki.

2

Jak to działa? Sama technika ma drugorzędne znaczenie i jest kształtowana przez danego instruktora, w zależności od jego historii i możliwości psychofizycznych. Systema jest świadomym połączeniem ruchu, oddychania i przepływu energii. Nie analizuje się pojedynczych elementów uderzeń, bloków, czy uników, ruch jest naturalną konsekwencją ataku przeciwnika.
Od początku do końca następuje kontrola przeciwnika poprzez płynne przejście z bloku czy uniku do kontry: dźwignią, rzutem, uderzeniem, kopnięciem bądź kilkoma na raz przy jednoczesnym zachowaniu równowagi.
Liczne ćwiczenia oddechowe, z partnerem w zwolnionym tempie kształtują tak bardzo potrzebne w samoobronie intuicyjne reakcje na atak. Systema to świadomy trening grupowy i indywidualny koncentrujący się na jednostce i maksymalnym rozwoju cech indywidualnych danego adepta.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 0 509 341 106

5